Zelená karta

Zelená karta je medzinárodne uznávaný doklad o existencii poistenia zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla.

Zelená karta umožňuje motoristovi vstup a prevádzku vozidla na území cudzieho štátu, ktorý je členom Systému zelenej karty, bez nutnosti uzatvoriť poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou vozidla, ktoré je požadované pre územie tohto štátu. (Hraničné poistenie).

Územná platnosť Zelenej karty

Zelená karta  je platná  aj v ďalších  štátoch  za podmienky, že rubrika s poznávacou značkou NIE je na zelenej karte preškrtnutá. Rubriky s poznávacími značkami štátov, ktoré sú členmi Systému zelenej karty, sú zobrazené na prvej strane  Zelenej karty. 

V tabuľke sú informácie, na územie ktorých štátov je/nie je nutné sa preukazovať Zelenou kartou. 

S  ohľadom na  to, že Zelená karta obsahuje dôležité  informácie, odporúčame mať Zelenú kartu so sebou aj  pri cestách do krajín, kde nie je povinnosť sa ňou preukázať.

Tabuľka uvádza štáty a k nim povinnosť vodiča vozidla, ktorý prichádza z konkrétnej krajiny s platnou Zelenou kartou.

MPZČlenské štáty Systému Zelenej kartyPovinnosť preukázať sa Zelenou kartou
ALAlbánskoÁNO
ANDAndoraNIE
AZAzerbajčanÁNO
BBelgickoNIE
BHBosna a HercegovinaNIE
BGBulharskoNIE
HRChorvátskoNIE
CYCyprusNIE
CZČeská republikaNIE
MNEČierna HoraNIE
DKDánskoNIE
ESTEstónskoNIE
FINFínskoNIE
FFrancúzskoNIE
GRGréckoNIE
NLHolandskoNIE
IRLÍrskoNIE
ISIslandNIE
FLLichtenštajskoNIE
LTLitvaNIE
LVLotyšskoNIE
LLuxemburskoNIE
MKMacedónskoÁNO
HMaďarskoNIE
MMaltaNIE
MAMarokoÁNO
MDMoldavskoÁNO
MCMonakoNIE
DNemeckoNIE
NNórskoNIE
PPortugalskoNIE
PLPolskoNIE
ARakúskoNIE
RORumunskoNIE
RSMSan MarinoNIE
SKSlovenskoNIE
SLOSlovinskoNIE
GBSpojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného ÍrskaNIE
SRBSrbskoNIE
EŠpanielskoNIE
SŠvédskoNIE
CHŠvajčiarskoNIE
ITalianskoNIE
TNTuniskoÁNO
TRTureckoÁNO
VVatikánNIE
UAUkrajinaÁNO

KOSOVO

Pre územie KOSOVA neplatia žiadne Zelené karty a ani iné doklady podobného charakteru. Pre územie KOSOVA, ktoré je pod správou OSN, platí aj naďalej rozhodnutie Administratívnej misie OSN na území KOSOVA (ďalej len „UNMIK“) o zavedení hraničného poistenia vozidiel vstupujúcich na územie KOSOVA, z čoho vyplývajú nasledujúce skutočnosti:

Pri vstupe na územie KOSOVA sa od vodičov cudzozemských vozidiel vyžaduje doklad o poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou vozidla, platný pre územie KOSOVA, nutný k umožneniu vstupu vozidla na územie pod kontrolou UNMIK. Takýto doklad je možné získať iba uzatvorením hraničného poistenia, ktorého sadzby poistného a poistné podmienky boli určené UNMIK. Toto hraničné poistenie zodpovednosti je možné uzatvoriť na určených hraničných priechodoch KOSOVA prostredníctvom poisťovateľov poverených UNMIK a jeho územná platnosť sa vzťahuje iba na územie KOSOVA. Povinnosť uzatvoriť hraničné poistenie pri vstupe na územie KOSOVA sa nevzťahuje na vozidla OSN – UN a KFOR.

NAJČASTEJŠIE OTÁZKY O ZELENEJ KARTE
SLOVENSKÁ
KANCELÁRIA
POISŤOVATEĽOV
Slovenská kancelária poisťovateľov je právnický subjekt zriadený zákonom Národnej rady Slovenskej republiky č. 381/2001 Z.z. o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
© Slovenská kancelária poisťovateľov 2023
Web by Kolovratok.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram