Informácie pre Útvary Policajného zboru

Podmienky prevádzky cudzozemského motorového vozidla na území Slovenskej republiky   súvisiace s poistením upravujú ustanovenia §16 a §18 Zákona č. 381/2001 Z.z. o povinnom  zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla.

Vstup na územie Slovenskej republiky 

Vodič cudzozemského motorového vozidla je povinný pri vstupe na územie Slovenskej  republiky uzatvoriť Hraničné poistenie. 

Povinnosť uzatvoriť Hraničné poistenie sa považuje za splnenú v prípade, ak:

  • ide o motorové vozidlo, ktoré sa spravidla nachádza na území iného členského štátu alebo
  • ide o motorové vozidlo, na ktorého poistenie zodpovednosti sa vzťahuje Mnohostranná dohoda o zárukách medzi Národnými kanceláriami poisťovateľov alebo 
  • sa vodič preukáže zelenou kartou platnou na území Slovenskej republiky

Ak pri vstupe cudzozemského motorového vozidla na územie Slovenskej republiky útvar Policajného zboru zistí, že vodič cudzozemského motorového vozidla, ktorý má povinnosť uzatvoriť Hraničné poistenie, si túto povinnosť nesplnil, neumožní vstup takého motorového vozidla na územie Slovenskej republiky do splnenia tejto povinnosti.

Ak sa vodič cudzozemského motorového vozidla, na ktorého prevádzku sa vzťahuje  hraničné  poistenie, pri výjazde z územia Slovenskej republiky nepreukáže dokladom o hraničnom poistení uzavretom na celú dobu prevádzky tohto motorového vozidla na území  Slovenskej republiky, neumožní sa mu ďalšie používanie tohto motorového vozidla do  doby, kým si túto povinnosť nesplní.

Vodičovi cudzozemského vozidla poskytne informácie o spôsobe uzatvorenia Hraničného poistenia Slovenská kancelária poisťovateľov na telefónnych číslach:

02/44455452   02/49113413   02/49113414   02/49113415   

02/49113416   02/49113417   02/49113418

alebo na mailovej adrese: ,

Kontrola v rámci územia Slovenskej republiky

Vodič cudzozemského motorového vozidla, ktoré sa spravidla nachádza na území iného členského štátu alebo na ktoré sa vzťahuje Mnohostranná dohoda o zárukách medzi Národnými kanceláriami poisťovateľov, nemusí mať pri sebe Zelenú kartu.

V týchto prípadoch dávame do pozornosti

SMERNICU EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY 2009/103/ES zo 16. septembra 2009 o poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorových vozidiel a o kontrole plnenia povinnosti poistenia tejto zodpovednosti v článku 4

„Členské štáty upustia od kontroly poistenia zodpovednosti za škodu, pokiaľ ide o vozidlá obvykle sa nachádzajúce na území iného členského štátu a pokiaľ ide o vozidlá, ktoré sa obvykle nachádzajú na území tretej krajiny a ktoré vstupujú na ich územie z územia iného členského štátu. Môžu však vykonávať nesystematické kontroly poistenia za predpokladu, že nie sú diskriminačné a vykonávajú sa ako súčasť kontroly, ktorej cieľom nie je výlučne kontrola potvrdenia o poistení.“

Pokiaľ nejde o vozidlá z iného členského štátu alebo o vozidlo z krajiny, ktorá je signatárom Mnohostrannej dohody o zárukách, je vodič takéhoto vozidla povinný mať pri sebe zelenú kartu alebo potvrdenie o hraničnom poistení, ktoré je povinný na výzvu príslušníka Policajného zboru predložiť.

Tabuľka uvádza štáty a k nim povinnosť vodiča vozidla, ktorý prichádza z konkrétnej krajiny s platnou Zelenou kartou

MPZČlenské štáty Systému Zelenej kartyPovinnosť preukázať sa Zelenou kartou
ALAlbánskoÁNO
ANDAndoraNIE
AZAzerbajčanÁNO
BBelgickoNIE
BHBosna a HercegovinaNIE
BGBulharskoNIE
HRChorvátskoNIE
CYCyprusNIE
CZČeská republikaNIE
MNEČierna HoraNIE
DKDánskoNIE
ESTEstónskoNIE
FINFínskoNIE
FFrancúzskoNIE
GRGréckoNIE
NLHolandskoNIE
IRLÍrskoNIE
ISIslandNIE
FLLichtenštajskoNIE
LTLitvaNIE
LVLotyšskoNIE
LLuxemburskoNIE
MKMacedónskoÁNO
HMaďarskoNIE
MMaltaNIE
MAMarokoÁNO
MDMoldavskoÁNO
MCMonakoNIE
DNemeckoNIE
NNórskoNIE
PPortugalskoNIE
PLPolskoNIE
ARakúskoNIE
RORumunskoNIE
RSMSan MarinoNIE
SKSlovenskoNIE
SLOSlovinskoNIE
GBSpojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného ÍrskaNIE
SRBSrbskoNIE
EŠpanielskoNIE
SŠvédskoNIE
CHŠvajčiarskoNIE
ITalianskoNIE
TNTuniskoÁNO
TRTureckoÁNO
VVatikánNIE
UAUkrajinaÁNO

Dôležité upozornenie

Vozidlá s MPZ štátov, ktoré sa v tabuľke vôbec nenachádzajú, podliehajú povinnosti Hraničného poistenia vždy. Ide o štáty, ktoré nie sú v Systéme zelenej karty, to znamená, že sa nevedia preukázať žiadnou zelenou kartou.

SLOVENSKÁ
KANCELÁRIA
POISŤOVATEĽOV
Slovenská kancelária poisťovateľov je právnický subjekt zriadený zákonom Národnej rady Slovenskej republiky č. 381/2001 Z.z. o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
© Slovenská kancelária poisťovateľov 2023
Web by Kolovratok.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram