POZOR: V termíne 19.7. od 12.00h, do 22.7.2024 05.00h prebehne plánovaná odstávka systémov SKP z dôvodu technickej údržby. Služba vyhľadávania bude v tomto čase nedostupná.

ZELENÁ KARTA
najčastejšie otázky 

Ako získam zelenú kartu?

Povinnosťou každého majiteľa motorového vozidla je uzatvoriť povinné zmluvné poistenie, čiže poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou daného vozidla. Auto musí byť poistené už keď vyjdete od predajcu či autobazára, kde ste auto kúpili. Mala by to teda byť prvá vec, ktorú budete vybavovať ešte pred kúpou vozidla. Na základe uzatvoreného poistenia vám bude poisťovateľom vystavená Medzinárodná automobilová poisťovacia karta, tzv. zelená karta, ktorá je jediným platným a medzinárodne uznávaným dokladom o tom, že máte uzatvorené povinné zmluvné poistenie konkrétneho vozidla.

Musím nosiť zelenú kartu pri sebe?

Zelená karta spolu s vodičským a technickým preukazom sú základné doklady, ktoré pokiaľ ste vodič musíte nosiť v čase vedenia motorového vozidla, mať stále pri sebe.

Mám pri sebe nosiť originál alebo duplikát zelenej karty?

Zákon toto priamo neuvádza, čiže môžete nosiť duplikát alebo originál. Avšak pri ceste do zahraničia odporúčame si vziať obe verzie, nakoľko v prípade nehody môžu policajti vyžadovať odovzdanie duplikátu zelenej karty.

Nedostal som zelenu kartu, ale čiernobielu, je to v poriadku?

Áno, od 1.7.2020 zmenila zelená karta svoju podobu, t. j. je v bielo-čiernom vyhotovení. Výhodou je, že si ju môže vodič vytlačiť aj sám.

Kde všade platí zelená karta?

So zelenou kartou môžete pokojne cestovať do všetkých členských krajinách Systému zelenej karty, ktoré sú vyznačené na prednej strane Zelenej karty. Odporúčame si pred cestou skontrolovať aktuálny zoznam krajín zelenej karty TU >

SLOVENSKÁ
KANCELÁRIA
POISŤOVATEĽOV
Slovenská kancelária poisťovateľov je právnický subjekt zriadený zákonom Národnej rady Slovenskej republiky č. 381/2001 Z.z. o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
© Slovenská kancelária poisťovateľov 2023
Web by Kolovratok.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram